Zakaz handlu w niedziele, co powinieneś wiedzieć?
Już w 2018 roku przyjęta została ustawa, która ograniczała handel w niedzielę. Zakaz ten wprowadzany jest stopniowo. Początkowo niedzielny zakaz handlu obejmował tylko dwie niedziele w miesiącu. Tymczasem od marca 2019 roku handel dozwolony jest tylko w jedną niedzielę w miesiącu (ostatnią).
Kolejny krok – który ma nastąpić w 2020 roku – to objęcie zakazem wszystkich niedziel z wyjątkiem dni świątecznych. Samo to rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy wskazują przede wszystkim na to, że pracownicy dzięki temu mają możliwość odpoczynku w niedzielę. Dodatkowo, zakaz handlu wpływa również na to jak spędzamy wolny czas – teraz nie ma już możliwości pójścia do centrum handlowego.
Jednocześnie przeciwnicy mówią, że efektem takiego zakazu jest spadek obrotów, ale też spadek zatrudnienia. Wypadkową może być również wzrost zakupów w sieci, jako że spadnie frekwencja w centrach handlowych. Warto przy tym wszystkim pamiętać, że ustawa nie dotyczy wszystkich pracowników danego przedsiębiorstwa, lecz tylko tych, które są w sposób bezpośredni związani z handlem, a więc z kupnem i sprzedażą. Niedziela jest więc dniem wolnym dla tych pracowników, którzy:
- przyjmują zamówienia,
- przetwarzają zamówienia,
- wystawiają towar,
- pakują towar,
- zajmują się organizacją handlu.
Ustawa nie dotyczy więc tych pracowników, którzy zajmują się na przykład obsługą techniczną czy sprzątaniem obiektów handlowych lub ochroną sklepów.
Jak sprawdzić, które niedziele są objęte zakazem handlu?
Po wprowadzeniu ustawy zostały uruchomione specjalne internetowe kalendarze, dzięki którym z łatwością możemy sprawdzić, które niedziele są objęte zakazem handlu. W ten sposób unikniemy sytuacji, kiedy zostawiamy sobie zrobienie zakupów na ostatni dzień tygodnia, a potem „całujemy klamkę” zamkniętego sklepu. Wiele osób twierdzi jednak, że dopiero w niedzielę ma czas i okazję zrobić zakupy na cały tydzień, dlatego też wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę jest dla nich sporym ciosem.
Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie punkty handlowe są wtedy zamknięte. Otwarte mogą być więc takie punkty sprzedażowe jak między innymi:
- piekarnie,
- kwiaciarnie,
- sklepy z lodami i ciastkami,
- sklepy z pamiątkami,
- urzędy pocztowe,
- sklepy na dworcach.
Dodatkowo, sklepy mogą pracować w niedzielę także w sytuacji, jeśli to ich właściciel (lub członkowie jego rodziny) staną za ladą. W ten sposób w niedzielę może pracować wiele osiedlowych sklepów, dzięki którym mieszkańcy mogą także w niedzielę zrobić zakupy i otrzymać najważniejsze rzeczy, aby przygotować się do kolejnego tygodnia pracy.